بیوشیمی


 

 کادر بخش:

خانم ها:
خدیجه رستگار
صدیقه پویا
 
 
معرفی بخش
بیوشیمی بالینی با مطالعه شیمیایی و بیوشیمیایی فرآیندهای بدن، از راه آنالیز خون، ادرار و سایر مایعات بدن توسط افراد متخصص، به تشخیص و مدیریت بیماری ها کمک می کند. این تست ها برروی تمام مایعات بدن قابل انجام می باشند، اما اغلب بر روی سرم و پلاسما انجام می گیرند. نوع آزمایش درخواست شده تعیین کننده نوع نمونه استفاده شده می باشد. در بخش بیوشیمی آزمایشگاه کاوش، سرم، پلاسما، ادرار و... از نظر بیوشیمی مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج آن در اسرع وقت اعلام می گردد.
نگاهی کوتاه به بیوشیمی خون:
خون مایعی است که با توجه به آن می توان به بسیاری از بیماری هاو اختلالات بدن و اثر تغذیه برروی آن پی برد.همواره مقادیر ثابتی از مواد در خون وجود دارد که با آن آزمایش خون می توان به میزان این فاکتورهای خونی در بدن پی برد.
این فاکتورها شامل مواد شیمیایی موجود در خون مانند: میزان گلوکز یا همان قند خون (قبل و بعد از خوردن صبحانه)، اوره، اسید اوریک و انسولین، انواع مواد لیپیدی مانند:تری گلیسرید، لیپو پروتئین ها، املاح مانند: سدیم، پتاسیم، کلسیم، لیتیم، آهن، فسفر، آنزیم ها مانند: آسپارتات آمینوترانسفراز، گلوتامیک، اگزو الواستیک ترانس آمیناز و...، هورمون ها مانند: هورمون های تیروئید و پروتئین ها مانند: آلبومین، فریتین، ترنسفرین و هموگلوبین هستند.