با مسواک زدن آلزایمر را به تعویق بیندازید

 دندان‌هایتان را مسواک بزنید و آلزایمر را به تعویق بیاندازید

با رعایت بهداشت دهان و دندان نه تنها به سلامت دندان‌ها کمک می‌کنید بلکه به تازگی محققین دانشگاه برگن موفق به کشف رابطه‌ ای بین مشکلات لثه‌ای و آلزایمر شده‌اند.

  به گزارشی از دانشگاه برگن، محققان کشف کرده‌اند که بیماری لثه‌ای (ژینژویت) نقش تعیین کننده‌ای در ایجاد و توسعه آلزایمر در یک فرد می‌تواند باشد. محقق ارشد پیاتر میدل در آزمایشگاه تحقیقاتی Broegelmanns، گروه علوم بالینی، دانشگاه برگن می گوید:

 

 

ما بر اساس شواهد مبتنی بر دی ان ای کشف کرده‌ایم که باکتری‌هایی که باعث ایجاد گینوییت می‌شوند می‌توانند از دهان به مغز منتقل شوند.

 

این باکتری نوعی پروتئین تولید می‌کند که قادر به نابود کردن نوررونهای مغزی است٬ که منجر به از بین رفتن حافظه و در نهایت آلزایمر می‌شود.

برای حافظه‌ای بهتر مسواک بزنید

میدل اشاره می کند که این باکتری به تنهایی باعث آلزایمر نمی‌شود، اما حضور این باکتری‌ها خطر ابتلا به بیماری را به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش می دهد و همچنین در پیشرفت سریع بیماری موثرند. با این حال، خبر خوب این است که این مطالعه نشان می دهد که مواردی وجود دارد که با رعایت آن‌ها می‌توان آلزایمر را به تعویق انداخت.

دندان‌ها را مسواک و نخ‌ دندان بزنید و مرتبا به دندانپزشک مراجعه کنید.

میدل این دو فرایند را بسیار مهم می‌داند مخصوصا برای کسانی که ژینژویت در حال گسترش دارند و همچنین در خانواده‌ آن‌ها افراد مبتلا به آلزایمر وجود داشته‌اند.

محققان قبلا کشف کرده‌اند که باکتری‌هایی که باعث ایجاد ژینژویت می‌شوند، می‌توانند از دهان به مغز منتقل شوند، در حالی که آنزیم‌های مضر آنها باعث تخریب نورونهای مغز می‌شوند. در حال حاضر، برای اولین بار، میدل دارای شواهد دی ان ای برای این فرآیند تخریب است. میدل و همکارانش ۵۳ نفر با آلزایمر را بررسی کردند و توانسته‌اند آنزیم مخرب را در ۹۶ درصد موارد کشف کنند. به گفته میدل این دانش به محققان امکان جدیدی برای حمله به بیماری آلزایمر می‌دهد. به گفته میدل: ما در حال توسعه دارویی هستیم که از آنزیم‌های مضر این باکتری‌ جلوگیری می‌کند، و توسعه آلزایمر را به عقب می‌اندازد.

Porphyromonas gingivalis in Alzheimer’s disease brains: Evidence for disease causation and treatment with small-molecule inhibitors